BOSCH GCM18V-12GDCN PROFACTOR™ 18V 12 In. Dual-Bevel Glide Miter Saw (Bare Tool)
flash sale iconLimited Time Sale
Until the end
15
quantity
Product details
Category
  • LARGE CUTTING CAPACITY: Features a cut capacity of 3.5 in. depth and a 13.5 in. width/crosscut
  • CONVENIENT PORTABILITY: Weighs only 59.3 lbs. (tool only, not including battery)
  • ECO MODE: Extends the battery runtime by up to 20%, for getting work done
  • INTEGRATED BASE EXTENSIONS: Extend material support up to 43 in.
  • ALL BOSCH 18V PROFACTOR CORDLESS POWER TOOLS ARE BACKED BY A 180-DAY NO-QUESTIONS-ASKED RETURN GUARANTEE
UPC 000346639841
Color Silver
Voltage 18 Volts
Brand Name Bosch
Unit Count 1.0 Count
Blade Shape Round
Item Weight 60 Pounds
Blade Length 12 Inches
Manufacturer Robert Bosch Tool Corporation
Model Number GCM18V-12GDCN
Power Source Battery Powered
Warranty Type 180-day limited warranty
Blade Material High Speed Steel
Item Type Name Cordless Miter Saw
Handle Material Plastic
Number of Teeth 80
Included Components (1) GCM18V-12GDC 18V Surgeon 12 In. Dual-Bevel Glide Miter Saw; (1) 12 In. Blade; (1) Material Clamp; (1) Wrench; (1) Dust Bag