4PRO ATS-125A-4P-iRC Automatic Transfer Changeover Switch, 125A, 120/208V, 50Hz, 60Hz, 1-3 Phase
flash sale iconLimited Time Sale
Until the end
09
quantity
Product details
Category
ATS-125A-4P-iRC changeover switch is an microprocessor based intellectual device designed to transfer loads automatically and manually from one power source to another in a wide variety of 1-3 phase applications. The unit monitors 3-phase normal and reserve source voltages, sends remote start command to the generating set and performs changeover switching between those 2 sources connecting the load circuits to a power source having voltages within preset limits. Device has a manual load switch lever, a manual/auto mode switch and a mechanical locking. Inputs and outputs: fire linkage control, generator remote start, external indicators. The front panel leds provide information about mains and generator power availability as well as a current switch positions. External display shows phase voltages and can be placed in a distance of 1-3 meters from the device via standard Ethernet cable. Power source voltage limits, transfer-, start- and stop delays and transfer modes are front panel configurable. Note: The delays apply only in case if the device is connected to 24VDC auxiliary power supply.